ETKİNLİKLER VE İZLENİMLER

Turk J Dermatol 2016; 10: 165-166
Makale Geliş Tarihi:
Makale Kabul Tarihi:
*

Dilek Bayramgürler, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi, Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı, Kocaeli, Türkiye

26. Ulusal Dermatoloji Kongresi’nin Ardından Aklımızda Kalanlar “Biz bize yeteriz” dedik…

Türk Dermatoloji Derneği (TDD)’nin Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi, Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı ile ortaklaşa düzenlediği “26. Ulusal Dermatoloji Kongresi” 19-23 Ekim 2016 tarihleri arasında Antalya Sungate Otel’de gerçekleştirildi ve hafızalarımızdaki yerini aldı.

Kongremizi rakamlarla değerlendirecek olursak; kongremize 928’i hekim olmak üzere toplam 1.102 kişi katılım gösterdi. Kongremizin başladığı 19 Ekim 2016 tarihindeki programımız, kurs programlarına ayrılmıştı. Bu tarihte 475 meslektaşımızın katıldığı “Dermatoallerji”, “Dermatopatoloji”, ”Dermoskopi”, “Dermatolojik Cerrahi”, “Kozmetik Dermatoloji” ve “Lazer ve Noninvaziv Uygulamalar” başlıklarında 6 farklı kurs programı gerçekleştirildi ve tüm katılımcılara sertifika verildi.

Kongre boyunca 3 ana salonda 165 davetli konuşmacımızın katkıları ile 20 panel ve 4 konferans düzenlendi. 20 Ekim 2016 sabahı yapılan açılış töreninin ardından Prof. Dr. Ahmet Yaşar Turanlı hocamızın “Geçmişten Günümüze Dermatoloji Sanatı” başlıklı konuşması kongremizin ilk resmi konuşması oldu. Ardından Prof. Dr. Kristian Reich “Psoriasis Patogenezi’nde Yeni Yolaklar ve Güncel Tedavi Seçenekleri” konulu bir konferans verdi. Aynı gün öğleden sonra İngiltere King’s Collage London’dan özellikle genetik deri hastalıkları konusunda dünya çapında önemli bir isim olan Prof. Dr. John McGrath konuğumuz oldu. Prof. Dr. McGrath “Epidermolizis Büllozada Güncel Tedavi” konulu verdiği konferansta hem bilimsel yönüyle hem samimi ve esprili tavırları ile tüm katılımcıların gönlünü kazandı.

Kongre boyunca 55’i sözel, 463’ü poster olmak üzere toplam 518 adet bildiri sunuldu ki bu herşeye rağmen meslektaşlarımızın araştırmalar yaptıklarının ve ilginç olgularını paylaşmak istediklerinin en güzel kanıtıydı. Bilimsel değerlendirme komitesinin seçtiği 3 sözel bildiri, 3 poster araştırma ve 3 poster olgu dalında olmak üzere toplamda 9 bildiriye TDD tarafından ödül verildi. Bunun dışında kongre boyunca alanımız ile ilgili firmalar tarafından bir worhshop ve 11 adet uydu  sempozyum düzenlendi.

Bir ulusal kongrede ilk defa uygulanan mobil aplikasyon sistemi ile kongre programımızı anlık olarak akıllı telefonlarımızdan takip edebilmeniz de kongremize renk getiren bir detaydı. Ayrıca bu aplikasyon sistemi üzerinden sunumlar ile ilgili geri bildirim de verme şansını da sizlere sunduk.

Kongreler mesleki anlamda bilgi ve becerilerimizi birbirimizle paylaştığımız, birbirimizden çok şey öğrendiğimiz ve etkileşime geçtiğimiz organizasyonlardır. Gün boyunca süren yoğun bilimsel programlar sonrasında rahatlayabilmeniz ve kongremizde birlikte olma fırsatı bulduğunuz dostlarınız ile güzel vakit geçirebilmeniz için sizlere zengin bir sosyal program da hazırlamaya çalıştık. Sosyal programımızı düzenlerken öğrenmek için başkasına ihtiyacımız yoksa eğlenmek için niçin başkasına ihtiyaç duyalım diye düşündük ve “Biz bize yeteriz” sloganı ile yola çıkıp programımızı buna göre şekillendirmeye çalıştık.

Kongre boyunca poster salonunun girişinde meslektaşlarımızdan Dr. Ali Atahan ve Dr. Fatih İzler’in “Yaban Hayatına Dermatolog Bakışı” temalı fotoğraf sergisi katılımcılarımız için görsel bir şölen oldu. Ayrıca sergideki fotoğraflar TDD’nin katkılarıyla kitapçık haline getirilip kongre çantalarının içine konuldu ve katılımcılara bir hatıra olarak dağıtıldı. Kongre kapanış töreninden sonra ise sergilenen tüm eserleri isteyen meslektaşlarımıza hediye eden Dr. Atahan ve Dr. İzler’e teşekkürlerimizi bir borç biliriz.

Kongremizin öğlen aralarında ise hem mesleki hem de sosyal yönleri olan konulardan oluşan söyleşilerimiz oldu. Öğlen yemeklerimizi kısa tutmamızı gerektirmesine rağmen bu söyleşilere de meslektaşlarımızın yoğun ilgi göstermesi bizi son derece memnun etti.

Kongremizin düzenleme kurulunda yer alan bizler için en anlamlı ve bizi en fazla mutlu eden sonuçlarından birisi de; o dönem TDD başkanı olan Prof. Dr. Ertan Yılmaz hocamızın verdiği bir fikirden yola çıkarak, kongre bitiminde elimizde kalan kongre çantalarımızı bir köy okuluna bağışlama projesi oldu. Van’ın Başkale İlçesi Yanal Köyü’nün ilköğretim müdürü Savaş Öfkeli’ye ulaştık ve toplamda 92 adet çantayı okullarına gönderdik.

Ülkemizin içinde bulunduğu gergin ve sıkıntılı bir dönemde Global Turizm’in desteği ile gerçekleşen kongremiz umarız hepimize sadece bilimsel açıdan değil sosyal anlamda da iyi gelmiştir ve umarız ki sizlerde “Hoş bir sada” bırakabilmiştir.

Prof. Dr. Dilek Bayramgürler
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi, Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı Öğretim Üyesi
26. Ulusal Dermatoloji Kongresi
Kongre Sekreteri

Anasayfa Arşiv Arama Menü